Ukrayna’nın Kiev belediye başkanı olan eski WBC ağır siklet şampiyonu Vitali Klitschko, koronavirüsünün yayılmasını önlemek için daha derin önlemler alıyor.

Klitschko, COVID-19 salgınıyla mücadelede Ukrayna’nın başkentini savunmaya çalışırken çok agresif davrandı.

23 Mart Pazartesi gününden itibaren, Kiev’in toplu taşıma araçları sadece sağlık çalışanları, kurtarıcılar, kolluk kuvvetleri, kamu hizmeti çalışanları, bakkallar ve eczanelerin personeli için mevcut olacaktır.

“Koronavirüsün hızla yayılmasını engellemek için daha etkili önlemler almamız gerekiyor. Bu nedenle, 23 Mart Pazartesi günü, başkentin toplu taşımacılığı, yalnızca kritik işletmelerde çalışmaya giden yolcuları taşıyacak. Tıbbi çalışanlar, kurtarıcılar, kolluk kuvvetleri, kamu hizmeti çalışanları, bakkallar ve eczanelerin personeli, ”dedi Klitschko.

Toplu taşıma araçlarının kullanımıyla ilgili kısıtlamalar kişisel araçlara uygulanmıyor.

Koronavirüsü enfeksiyonunun yayılmasına karşı koymak için 3 Nisan’a kadar Ukrayna’da ulusal bir kilitlenme getirildi. Özellikle eğitim kurumları ve marketler, eczaneler, benzin istasyonları ve bankalar dışındaki tüm dükkanlar kapatıldı.

Kiev, Kharkiv ve Dnipro’da metro istasyonları askıya alındı. Şehirlerarası ve bölgeler arası karayolu, demiryolu ve hava yolcu taşımacılığı durduruldu. Ayrıca, yabancıların Ukrayna’ya girmesi yasaklanmış ve uluslararası yolcu hizmetleri askıya alınmıştır.

21 Mart itibariyle Ukrayna’da 41 COVID-19 vakasını doğruladı. Son 24 saat içinde 15 yeni vaka tespit edildi.

Klitschko, 41 nakavt ile 45-2’lik bir rekor ile bokstan emekli oldu. Son unvan savunmasını Eylül 2012’de Manuel Charr’ı nakavt ederek yaptı. Boş kemer, ertesi yıl Deontay Wilder’a kaybeden 2014 yılında Bermane Stiverne tarafından ele geçirildi.