WBC ağır siklet şampiyonu Tyson Fury, eski kemerleri IBF, IBO, WBA, WBO dünya şampiyonluklarını asla kaybetmediğini açıkça belirtti.

Kasım 2015’te Almanya’ya gitti ve on yıl boyunca ağır sikleti domine eden Wladimir Klitschko’yu 12 raund sonunda puanla yenerek herkesi şok etti.

Ama Fury iki buçuk yıl boyunca, şiddetli depresyon ve madde bağımlılığı sorunlarıyla mücadele etti.

Bokstan uzun süre uzak kalması bütün kemerleri maç yapmadan kaybetmesine neden oldu.

Anthony Joshua sonunda bu kemerleri Klitschko, Charles Martin ve Joseph Parker’a karşı elde ettiği galibiyetlerle ele geçirdi. Hepsini Andy Ruiz’e kaybetti ve Aralık ayında kazandığı rövanşla kemerlerini geri aldı.

Fury, Haziran 2018’de boksa geri döndü. Geçen ay WBC unvanını Deontay Wilder’ı yenerek ele geçirdi.

“İki maçım daha kaldı ve sonra gerçekten ne yapacağımı düşünüp kararımı vereceğim. 31 profesyonel maçta yenilmezim ve 12. yılımda Klitschko’yu yendiğimde zaten dünyanın tartışmasız şampiyonu oldum, tüm kemerlere sahip oldum, ”dedi.

“Anthony Joshua’nın kemerleri hakkında, bu kemerleri asla kaybetmedim, çünkü zihinsel sağlık sorunlarına odaklanmak zorunda kaldım… onlar benim kemerlerim.

“Bir adam boks ringinde yenilene kadar, şampiyonu yenmediğin zaman nasıl şampiyon olduğunu iddia edebilirsin? Çağımızın en iyi boksörünü yendim ve bunu yapmak için Almanya’ya gittim. Sonra Amerika’ya gittim ve kimsenin maç yapmayacağı adamı (Wilder) dövdüm. ”