Ünlü boks anonsörü Michael Buffer, Tyson Fury’nin kendisini “Lineal ağır siklet şampiyonu” olarak adlandırmasını ilginç buluyor. Buffer buna “saçmalık” diyor.

Son gerçek lineal şampiyon, tüm kemerlerini tutan Lennox Lewis’ti. Wladimir IBF / WBA / WBO ağır siklet dünya şampiyonu olduğunda, kardeşi Vitali Klitschko WBC kemerine sahipti. Buffer, Wladimir’in maçlarından önce asla ‘lineal ağır siklet şampiyonu’ olarak ilan edilmediğini söylüyor.

ESPN yorumcuları Fury’ye ‘lineal şampiyon’ diyor ve bu durum kafa karıştırıcı oluyor. Bazı boks hayranları, Fury’nin sıradan hayranların gözündeki durumunu artırmaya kafa karıştırmaya ve bir dünya şampiyonu olduğuna inandırmaya çalıştıklarına inanıyor.

Yayıncıların Fury’nin kendisini dünya şampiyonları Deontay Wilder ve Anthony Joshua ile aynı seviyeye yerleştirme çabaları hakkında bir şey söylememesi ilginç.

Buffer Lineal saçmalık diyor

“Herkesin umduğu şey Wilder vs Fury’nin kazananı AJ ile karşılaşması, bu yüzden gerçek ve tartışmasız bir dünya şampiyon olabilirler,” dedi Buffer IFL TV’ye. “Yani, bütün bu linela kemeri, hepsi saçmalık. Son lineal şampiyon Lennox Lewis’ti. Wladimir [Klitschko] ile tekrar nasıl alındığı hakkında hiçbir fikrim yok, çünkü dünya şampiyonu iken kardeşi [Vitali Klitschko] da WBC şampiyonuydu.

“Anonsör olarak, [Wladimir] hiçbir zaman lineal ağır siklet şampiyonu olarak ilan edilmedi veya sunulmadı,” dedi Buffer. “Beni kimin kazanmasını istediğimi söyletmeye çalışıyorsun,” dedi Buffer. “Kim kazanırsa kazansın.”