Andy Ruiz Jr v Anthony Joshua, IBF, WBA, WBO and IBO heavyweight championships, Diriyah, Saudi Arabia. 7th December 2019. Picture By Mark Robinson.

Deneyimli antrenör Teddy Atlas, geçen Aralık ayında Anthony Joshua ve Andy Ruiz arasındaki mücadelede “ağırlık” konusunun önemli bir faktör olarak görülmemesi gerektiğine inanıyor.

2019 yılının Haziran ayında Ruiz, Joshua’yı dört kez düşürdü ve yedinci raundda teknik nakavt ile kazandı.

Joshua, uzaktan dövüştüğü rövanş maçında ve 12 raund sonunda puanla IBF, IBO, WBA, WBO dünya şampiyonluk kemerlerini Andy Ruiz’den geri aldı.

Rövanş için Ruiz kiloluydu ve Joshua’yı yendikten sonra iki ay boyunca partiye katıldığını itiraf etti. Bu da eğitim kampına geç katılmasına neden oldu.

Ama Atlas burada kiloyu sorun olarak görmüyor. Ruiz daha iyi durumda olsaydı maç yine aynı şekilde sonuçlanacaktı.

Ruiz’in dışarıdan boks yapan bir boksörle karşılaşmaya hazır olmadığını hissetti. Atlas 2016’da Joseph Parker’a kaybettiğinde Ruiz’in benzer hatalar yaptığını gördü.

Atlas, “Herkes, ‘Bu kilolar yüzünden’ dedi. Ruiz daha hafif gelse bile, yine de bu maçı kaybedeceğini söyleyebilirim.”

“Daha hafif maça girmiş olsa bile Joshua’ya yine kaybedecekti. Ağırlıkla ilgisi yoktu. Teknik olarak dışarıdan boks yapan biriyle nasıl başa çıkacağını bilmiyordu.”

Atlas, Ruizle birlikte olacak mı diye sorulduğunda “Eğer bunu itiraf etmiyorsan ve bunu kabul etmiyorsan ve değişmeye istekli değilsen, sana yardım edemem. Sadece orada olmak için olmam kazanmak ve fark yaratmak için oraya giderdim, boks ciddi bir iş. New York’ta birlikte çalışmak için beni arayacaklardı. Bu çağrı hiç gelmedi. “