Anthony Joshua, Mike Tyson’ın efsanevi boksör Muhammed Ali’yi (56-5, 37 KOs) yeneceğini söylediğinde boks hayranları arasında büyük bir tartışmaya neden oldu.

Joshua, Muhammed Ali’nin yarı ağır siklette dövüşebileceğini ve vucüdunun ağır siklet için uygun olmadığını söylüyor.

Tyson, Holyfield tarafından dövüldü

Joshua’nın fark edemediği şey, Tyson’ın eski yarı ağır siklet Evander Holyfield tarafından iki kez dövüldüğü. Bu kayıplar, Tyson’ı yarı sikletten gelerek yenebilecek birisi olduğunu gösterdi. Muhammed Ali kariyeri boyunca düşük kilolarla ağır siklet maçları yapsa da mükemmel olduğu bir şeydi. Mükemmel bir çenesi vardı ve her zaman ayağa kalktı.

Ali, Sonny Liston’u iki kez yendiğinde ve hareketliliği nedeniyle vurulması zor olduğu 1960’ların başında en iyisiydi. Ali’nin bu versiyonu Tyson (55-6, 44 KO) için tam bir kabus olurdu ve ona çok fazla sorun yaşatırdı.

Mart 1971’de ilk maçlarında Joe Frazier’e kaybeden Ali, Liston, Floyd Patterson ve Ernie Terrell’i yenen adamdan farklı bir savaşçıydı sanki. Ali, boks yapmaktan yasaklandıktan sonra kariyerinin üç yılını 1967’den 1970’e kadar ringe çıkamadı.

Ali 1970 yılında boksa döndüğünde daha yavaştı ve oyunundan çok şey kaybetmişti. Ali hala hareketli olmasına rağmen, daha önce olduğu kadar ayakları veya elleriyle hızlı değildi.

Ali’nin 1960’dan 1967’ye kadar savaştığı şekilde, sadece Tyson’ı dövmekle kalmaz, onu utandırırdı. Muhtemelen Ali‘nin Williams ve Liston‘a karşı yaptığı gibi Tyson‘a hükmettiğini görürdük. Bunlar Ali’nin kariyerinin ilk yarısında maç yaptığı en güçlü isimlerdi.

“İki efsaneyi gerçekten karşılaştırmalı mıyız?” dedi. Joshua, Mike Tyson ve Muhammed Ali arasındaki maç sorulduğunda IFL TV’ye. “Bilimsel olmamı ister misiniz? Oldukça ilginç, çünkü Muhammed Ali’nin ağır siklet döneminde, birçok boksör yarı ağır siklete yakındı. ”

“Mike Tyson, Larry Holmes, George Foreman’ın dönemi. Lennox Lewis ile boksörler kilo almaya başladı. Bu nedenle, amatörlerde süper ağır siklet bölümünü oluşturdular. ”dedi.

Ali kariyeri boyunca bugünki ağır sikletler kadar ağır değildi, ama Tyson’ın döneminde savaşan boksörlere yakındı. Tyson’ın ilk yıllarında yetenekli çok ağır boksörler yoktu. Göze çarpan ikisi Lennox Lewis ve Riddick Bowe idi. Bu adamların her ikisi de 108 kiloydu ve 99 kilo Tyson’dan çok daha ağırdı.

Ali’nin ağırlığı Tyson’a yakındı. Dahası, Sonny Liston’un ağırlığı Tyson’ınkine yakındı ve Ali’nin ona karşı çok az sorunu vardı. Liston’un gücü Tyson ile aynı seviyedeydi.

“Muhammed Ali tam bir ağır siklet olmazdı. Diyelim ki Muhammed Ali’yi güç verdik. Tyson] ‘ın Ali’ye karşı kazanacağına gerçekten inanıyorum. Bunun nedeni Joe Frazier ve Muhammed Ali arasındaki maçı izlerken Joe Frazier’in tarzının Tyson’a benzediğini görüyorsunuz. ”

“Bence Mike Tyson daha iyi çünkü sonraki dönemin boksörü. Daha fazla bilim, daha fazla bilgi. Bence Mike Tyson alçakgönüllü görüşüme göre kazanmış olurdu ”dedi.