Ukrayna’nın Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko, 17 Mart’tan itibaren tüm restoranların, gece kulüplerinin, spor salonlarının, güzellik salonlarının ve alışveriş merkezlerinin derhal kapatıldığını duyurdu.

Klitschko, Ukrayna’da koronavirüsün daha fazla yayılmasını önlemek için hızlı bir karar aldı. Tüm eğitim kurumları kapatıldı ve kitlesel olaylara yasak var.

Aynı önlemler Lviv, Odesa ve Ivano-Frankivsk gibi diğer Ukrayna şehirlerinde de oluşturuldu.

Ukrayna’nın sadece bir avuç kayıtlı Covid-19 virüsü vakası var, ancak dünya çapında 170.000 hasta ve 6.520 ölü var.

Klitschko Moskova Times’a yaptığı açıklamada. “Covid-19’un başkentteki hızlı yayılmasını engellemek için sıkı ve zamanında hareket etmek çok önemlidir.

“Bunun şehir sakinleri için bir rahatsızlık ve iş için bir kaybı olduğunu biliyoruz. Kâr ve para önemlidir ancak insanların sağlığı ve yaşamı çok daha önemlidir. “

Eski WBC ağır siklet dünya şampiyonu Klitschko, 45-2’lik bir rekorla bokstan emekli oldu. Son maçında Eylül 2012’de Manuel Charr’ı nakavt etti ve kemerini korudu. Vitali emekli olduktan sonra boş kemer, ertesi yıl Deontay Wilder’a kaybeden 2014 yılında Bermane Stiverne tarafından ele geçirildi.

Yeni kısıtlamalar restoranlar, kafeler ve barlar gibi tüm restoranların kapanmasını emrediyor.

Alışveriş merkezleri, gece kulüpleri, oyun kulüpleri, spor salonları, güzellik ve dövme salonları ve kaplıcalar da bir sonraki duyuruya kadar kapatılmaları emredildi.

Kiev’in süpermarketleri, eczaneleri, bankaları ve benzin istasyonları çalışmaya devam edecek.

Şehir yetkilileri ayrıca insanlara toplu taşıma araçlarını mümkün olduğunca az kullanmalarını ve diğer şehirlere seyahat etmemelerini istiyor.