Wladimir Klitschko’yu 2015’te yenerek tüm dünyayı şok ettikten kısa bir süre sonra, İngiliz boksör Fury’nin hayatı alkol ve kokain kullanmaya başladığında ve depresyonla mücadele ederken 170 kiloya kadar çıkmıştı.

Fury gibi Andy Ruiz de Haziran ayında benzer bir şekilde Anthony Joshua’yı yenip şok etkisi yarattı ve Joshua’yı nakavt etti.

Ruiz partilere gitti ve herkesin ilgi odağı oldu. Kemerlerini korumak için gereken eğitim ve disiplini ihmal etti. Joshua’yı yendikten altı ay sonra Ruiz, 128.5 kg gelmişti, Suudi Arabistan’da yapılan rövanş maçında haraket etmekte zorlanmış ve puanla kaybetmişti.

Daha sonra Ruiz, parti yapmanın ve aşırı yemek yemenin ringde kaybetmesine yol açtığını itiraf etti.

Çarşamba günü Ruiz, baş antrenörü Manny Robles ile yollarını ayırdı.

Fury, Ruiz’in geri dönmesine yardım etmek istediğini söyledi.

“Andy Ruiz’e Las Vegas’a gelmesini ve benimle çalışmasını tavsiye etmek istiyorum,” dedi Fury. “Ona unvanlarını geri getireceğim, bunun için endişelenme. Orada bulundum ve tüm bunları daha önce ben de yaşadım. Aynı pozisyondaydım. Bazen yenersin bazen kaybedersin. Dışarı çık ve parti yap. Asıl unutulmaması gereken boks odak noktasıdır, sonunda boksun hayatınızdaki en önemli şey olduğunun farkına varmanızdır. Boks sizi bulunduğunuz konuma getirdi. Boks size tüm bu güzel hazineleri ve zevkleri verir. Bu yüzden onurlandırın, saygı gösterin ve sevinin. ”

Fury (29-0-1, 20 KOs), 22 Şubat’ta Fox ve ESPN’den yayınlanacak maçta Deontay Wilder’a (42-0-1, 41 KOs) karşı büyük bir mücadele verecek .

Ruiz, Dillian Whyte’a karşı Nisan ayında maç yapılabilmesi için Matchroom Boks başkanı Eddie Hearn’den gelen teklifleri değerlendiriyor.