Eski WBO, IBO, WBA, IBF ağır siklet şampiyonu Andy Ruiz, baş antrenör Manny Robles ile yollarını ayırdı.

Robles, Andy Ruiz’in New York’taki Madison Square Garden’daki 4 kemeri almak için Anthony Joshua’yı ağır bir şekilde yendiği zaman tarihteki en büyük mutluluklarından birini yaşamıştı.

Ancak Aralık ayındaki rövanş tam bir felaketti.

İlk maçı kazandıktan sonra Ruiz iki ay boyunca eğlendi. Eğitim kampına çok geç başladı – ve çok fazla kilo aldı. Yumruklarını düzgün bir şekilde isabet ettiremedi, ringde çok daha yavaştı ve bunların hepsi Joshua’nın kemerlerini kolayca geri almasına izin verdi.

Bu kayıptan bu yana Robles, Ruiz ile neredeyse hiç temas kuramadı.

Bu yüzden kıdemli koç, Ruiz’in babası Çarşamba gecesi oğlunun başka bir yere gittiğini bildirmesine şaşırmadı.

“Bunun geldiğini gördüm, sana karşı dürüst olacağım,” dedi Robles ESPN’den Steve Kim’e. “Kamp sırasında geldiğini gördüm. Andy sadece yapmak istediği her şeyi yapıyordu. Babası, yönetici olduğu için, oğlu üzerinde hiçbir kontrolü yoktu.

“Beni dinlemiyor, babasını dinlemiyor, kimseyi dinlemiyor. Basın toplantısından sonra kendisi dedi. Benden özür diledi, babasından özür diledi. Bu yüzden ‘Tamam, aramak onu için sadece bir zaman meselesi’ dedim. Neyse ki benim için Andy kendini suçladı ve orada boksörlerin çoğunun yaptığı gibi beni suçlamadı.”

Robles’e göre, Ruiz’in babası Al Haymon’un bir antrenör değişikliği için son kararı verdiğini söyledi. Al Haymon’un boksörleri Premier Boks Şampiyonları bayrağı altında ringe çıkıyor.

“Görünüşe göre onlara aynı şeyin tekrarlanmasını istemediklerini söylediler,” dedi Robles. “Ne olduğu, sana ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Bu bana ilk kez olmadı. Eminim diğer antrenörlere de ilk kez olmadı. Tekrar tekrar oluyor. “