Deneyimli antrenör Manny Robles’e, sonuna kadar onunla kalmayı vaat etmişlerdi ve sonra beklenmedik bir şekilde yollarını ayırmaya karar verdi.

Haziran 2019’da Robles, Andy Ruiz’in Joshua’yı ilk maçlarında yenmesine yardımcı olup ilk Meksikalı ağır siklet dünya şampiyonluğunu kazandırmıştı.

Ancak Suudi Arabistan’daki Aralık rövanşında tekrar kazanamadı.

Unvanları kazandıktan sonra, Ruiz eğitimini erteledi ve bunun yerine iki ay boyunca parti yaptı.

Rövanş için kampa çok geç başladı ve on yılı aşkın bir süredir en yüksek ağırlığı olan 128.5 kg geldi. Çok yavaştı, Joshua’nın 12 raund sonunda kolayca galip geçmesine izin verdi.

Takip eden haftalarda Robles, Ruiz’ten zar zor bir kelime duydu.

Daha sonra Çarşamba günü Ruiz’in babası Andy Ruiz Sr, Robles’e hizmetlerine artık ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Robles, ESPN Deportes’a verdiği demeçte, “Babası bana unvanları kazandıktan sonra sonuna kadar benimle kalacağını söylemişti.

“Ama birisi bana bunu ilk kez söylemedi ve sonra bu oluyor … insanlar fikrini değiştiriyor, maalesef bunun boks ile ilgisi yok, insanlar ve bununla yaşamak zorundasınız.

“Bildiğiniz gibi, dövüşten sonra Andy hem benden hem de babasından özür diledi, ancak [gitmeme izin vermeleri] şaşırtıcı çünkü bir takım şeyler tartışıldı. “

Ruiz ilk kez antrenörünü değiştirmedi. Abel Sanchez ile kısa bir süre vardı ve bir noktada Freddie Roach ve ayrıca Jeff Gramoja ile çalıştı. Şimdi Roach veya Teddy Atlas tarafından çalıştırılacağı anlaşılıyor.