Dünya Boks Konseyi (WBC) Başkanı Mauricio Sulaiman, Meksikalı süperstar Saul “Canelo” Alvarez, WBO hafif ağır siklet unvanını boşalttığına şaşırmadı.

Geçen ay, Canelo, WBO unvanını kazanmak için Sergey Kovalev ile karşılaşarak rakibini 11.raundda nakavt etmişti.

Pek çok kişi Canelo’nun hafif ağır siklette kalmasını beklemiyordu, çünkü buradaki üst seviye boksörler ondan çok daha büyük ve çok daha güçlü. Çoğu kişi, 76 kiloya düşmesini bekliyor.

Canelo hala süper orta siklette WBA “normal” unvanını elinde tutuyor. Ve hala WBA dünya şampiyonluğunu 72.5 kg’da elinde tutuyor. WBC, Canelo’yu orta siklette “Franchise” şampiyonu olarak görüyor – bu da Canelo’nun herhangi bir siklette rekabet etmesini ve maçların sonucuna bakılmaksızın farklı unvanlarını korumasını sağlıyor.

Suilamán, Canelo’nun 72.5 kiloya dönmesi gerektiğine inanıyor.

“Bence onun için en iyi şey orta siklete geri dönmesi, çünkü süper orta siklet veya hafif ağır siklette devam etmek rakiplerine avantaj sağlayacak.”dedi Suilamán, Heraldo’ya.

Alvarez, birçok kişi tarafından iki ayrı ödül için aday gösterildi – “2019 İçin Yılın Boksörü” ve “On Yılın En İyi Boksörü” ödülü için Canelo, Floyd Mayweather, Manny Pacquiao, Wladimir Klitschko ve Andre Ward gibi boksörlere karşı yarışıyor.