Boks sporu için eğlenceli bir yıl sona erdi. Çok sayıda kemer birleştirme maçları ve şampiyon adaylarının birçok maçı oldu. Ve bu momentum 2020’ye taşınmalı.

2020’nin ilk birkaç ayı umut verici görünüyor, en iyi olabilecek 5 karşılaşmayı sizler için seçtik.

5) Julian Williams vs. Jeison Rosario – 18 Ocak Philadelphia

Eşleşme: Williams (27-1-1, 16 KOs), 2019 yılında yenilgisiz Jarrett Hurd’u 12 raund sonunda puanla yendi. Williams sadece WBA ve IBF kemerlerini kazanmakla kalmadı, aynı zamanda birinci sınıf boksörlerin arasına yeniden yükseldiğini resmen ilan etti. Rosario (19-1-1, 13 KOs) herhangi bir çarpışmadan korkmayan oldukça iyi ve saldırgan bir boksör. 2017’de Nathaniel Gallimore’a olan kaybından bu yana, Justin Deloach ve Jamontay Clark’a karşı iyi galibiyetler elde etti.

Bu maç neden önemli: ESPN tarafından en çok puan alan junior orta siklet Williams – Rosario’ya karşı ünvanlarını koruyabilirse, merakla beklenen Jermell Charlo (yakın zamanda Tony Harrison’dan WBC unvanını kazanan) ile bu yaz kemer birleştirme maçına çıkabilir. Ama bu maça girmek için, Williams’ın önce bu karşılaşmayı kazanması gerekiyor.

4) Jesse Hart vs. Joe Smith Jr. – 11 Ocak, Atlantic City, New Jersey

Barrera vs Hart

Eşleşme: Joe Smith Jr. (24-3, 20 KOs) 2016’da Külkedisi hikayesiydi ve Andrzej Fonfara’yı nakavt etti ve Bernard Hopkins’e karşı sert yumruklarıyla ringin dışına atarak adeta emekliliğe gönderdi. Eski zamanlardan beri New York, Long Island’da inşaat işçisi olarak çalışmıştı. Smith, Sullivan Barrera’ya (Smith’in çenesini kıran) ve Dmitry Bivol’a puanla kaybetti. Hart (26-2, 21 KOs), Haziran ayında Sullivan Barrera’yı hafif ağır siklet karşılaşmasında yendi. Süper orta siklette ise, WBO kemerinin sahibi Gilberto Ramirez’e iki kez puanla kaybetti.

Bu maç neden önemli: Hart-Smith maçının galibi sıralamada üst sıralara çıkaracak ve önemli maçlara çıkma fırsatı verecek.

3)Jaime Munguia vs.Spike O’Sullivan – 11 Ocak San Antonio

Eşleşme: Munguia (34-0, 27 KOs) kısa bir süre önce WBO junior middleweight kemerini boşalttı. 2018 yılında Sadam Ali’yi yendiğinde spordaki en genç kemer sahibi olan boksörlerin arasına adını yazdırdıktan sonra, Munguia gelişimi çok iyi gibi görünüyordu.Hall of Famer’da Erik Morales şimdi onu tekrar çalıştırmak ve Munguia’yı uygun bir boksör haline getirmek için baş antrenörü olarak çalışıyor. O’Sullivan (30-3, 21 KOs), Alamodome’da Munguia’nin sinirini bozmak için istekli olacak ve seyircilere oynayan bir boksördür.

Bu maç neden önemli: Şimdi Munguia yetenekli bir isimle çalışıyor. Bu, sadece ağırlık sınıfına nasıl alıştığına değil, Munguia’nın “Korkunç yeteneklerine” Morales’in ile nasıl bir katkı verdiğini göreceğiz.

2 )Eleider Alvarez vs.Michael Seals – 18 Ocak, Verona, New York

Eşleşme: Alvarez (24-1, 12 KOs) eski WBO hafif ağır siklet şampiyonu. Bu kemeri 2018’de 7.raundda Sergey Kovalev’i devirerek kazandı ve daha sonra 2019’un başlangıcında rövanşlarında puanla kaybedere kemerini vermek zorunda kaldı. Alvarez, yıllardır hafif ağır siklet sıralamalarında bulunan fiziksel olarak güçlü, sağlam bir boksör. Halen ESPN tarafından altıncı sıradadır. Michael Seals (24-2, 18 KOs) boksta en zor rakiplerden biridir. Tehlikeli olduğu kadar savunması da iyi değildir.

Bu maç neden önemlidir: Her iki boksör de hafif ağır siklet bölümüne derinlemesine yatırım yapan Top Rank ile ilişkilidir, çünkü bu maçın galibi Artur Beterbiev (WBC ve IBF unvanlarını elinde tutan), Oleksandr Gvozdyk ve Gilberto Ramirez gibi isimlerle 2020’de önemli bir maç yapmak için adım atmış olacak.

1) Deontay Wilder vs. Tyson Fury 2 – 22 Şubat, Las Vegas

Eşleşme: WBC ağır siklet kemeri sahibi Wilder (42-0-1, 41 KOs) 2019’da iki muhteşem nakavttan buraya geliyor. “Bronz Bombacı” nakavtlarına bir yenisini eklemek istiyor. Fury (29-0-1, 20 KOs) 2019 da spordaki en renkli karakterlerden biri haline geldi ve WWE’de gösteri maçına çıkarak yeni maceralar aramaktan vazgeçmeyeceğini gösterdi. Haziran ayında Tom Schwarz’a karşı nakavt elde ettikten sonra, Eylül ayında Otto Wallin’e karşı 12 raund süren maçta çok zor anlar yaşayarak galip gelmişti. Antrenör değiştiren Fury, Javan Hill ile çalışmaya başladı.

Bu maç neden önemli: Anthony Joshua diğer üç büyük kemeri elinde bulunduruyor, ancak Wilder-Fury rövanşının galibi dünyanın ağır siklet şampiyonu olarak kabul edilmelidir. Şu anda, Wilder ESPN tarafından 1. sırada yer alıyor. 2018’deki ilk karşılaşmalarında berabere kaldıktan sonra, 2019’un tamamını bu rövanşla ilgili konuşarak geçirdiler. Büyük boksörlerin Las Vegas’taki MGM Grand Garden Arena’da çarpışması geceyi oldukça eğlenceli hala getirecek.