Andre Ward, Caleb Plant’in tartışmasız süper orta sıklet şampiyonluğunu kazanması için ona elinden gelen bütün desteği veriyor.

IBF süper orta siklet kemeri sahibi Plant, WBA/WBC/WBO şampiyonu Canelo ile 6 Kasım’da Las Vegas’ta karşı karşıya gelecek.

Eski dünya şampiyonu ve şimdiki ESPN yorumcusu Ward, yakın zamanda Plant ile çalışırken spor salonunda görüldü. Her iki dövüşçü de Alvarez maçıyla ilgili olarak ne üzerinde çalıştıklarını açıklamadı, ancak FightHype.com ile yakın tarihli bir röportajda Ward, biraz şaşırtıcı bir strateji önermiş gibi görünüyordu.

Ward, FightHype.com’a “Güçlü bir adamla karşılaştığınızda, ondan kaçınmanız ve 12 raunt için mükemmel olmanız gerektiğine inanan biri değilim” dedi. “Buna inanmıyorum. Mesela, kafeslerini tıngırdatmayı severim. Aslında, kafesi sallamalısın. Bununla demek istediğim, bazen o güce gitmeniz ve onu boğmanız gerektiğidir. Caleb bunu anlıyor. O yüksek bir IQ dövüşçüsü.”

Ward’ın kendi kariyeri bu felsefenin bir örneği olabilir. Sergey Kovalev, Carl Froch ve Mikkel Kessler gibi güçlü boksörlere karşı, Ward sık sık onları içeriden idare etmeye çalıştı. Ward, tüm savunma içgüdülerine rağmen, zaman zaman rakiplerini caydırmak için daha saldırgan olması gerektiğini anlamıştı.

Ward, “Caleb, düşündüklerinden daha fazla güce sahip bir adam,” dedi. “Fiziksel olarak güçlü olduğunu düşünüyorum. Hayranlar için seçim yapmak kolay, geçmişi ve başardığı her şey nedeniyle kolay seçim Canelo.”

“Ama Caleb’i destekleyeceğim, kazanak, kaybedecek ya da berabere kalacak. Ama bence oraya gidip dünyayı şok etmek için harika bir fırsatı var. Sadece aklını başına toplaması ve bunu gerçekleştirmesi gerekiyor.”