Deontay Wilder, ilk mağlubiyetini yaşamadan önce mevcut boks emeklilik rekorunu kıracağından son derece emindi.

Wilder, kariyerinin zirvesindeyken Floyd Mayweather’ın 50-0’lık rekorunu alt üst edeceğini söyleyerek cesur bir tahminde bulundu.

2018’e geri dönecek olursak, dört yıl içinde eski ağır siklet şampiyonu Wilder’ın başına gelenlere bakıyoruz.

32 yaşındayken Wilder, 38 nakavtla 39-0’dayken, 3 Mart’ta Luis Ortiz’e karşı WBC şampiyonluğunu savunurken “Bronz Bombacı” oyununun zirvesindeydi. Avuçlarında dünyalar vardı.

Wilder, kariyerinin başlarında dört raundu geçmeden inanılmaz bir şekilde 32-0’a ulaşmıştı. Ancak karşılaştığı rakipler önemli faktörler oldu.

2015’te Bermane Stiverne karşısında ilk kez bir maçı puanlamaya gitmişti.

Anthony Joshua tüm kemerlere sahipti, ancak Wilder’ın x faktörü vardı. “Demir” Mike Tyson’dan beri görülmemiş bir kaliteyle, rakiplerine ringin içinde sert yumruklarını atabiliyordu.

Wilder, muhteşem bir şekilde 40. galibiyete ulaştı.

Dikkatini Anthony Joshua veya Joseph Parker’a çeviren Wilder, Floyd Mayweather ile birlikte ölümsüzlüğe doğru bir koşuya çıkmayı planladı.

Bazı ifadeleri kaba olabilir. Ancak Wilder’ın, çocuklarının ağzından yiyecek almaya çalışan herkese yönelik kötü niyetleri vardı.

Wilder yıllar önce yaptığı açıklamalarda, “Tüm unvanları birleştirdikten sonra zorunlu olanları sıraladığımda, kolayca 50-0’a ulaşacağım,” dedi. “Ben on iki rauntluk bir dövüşçü değilim. Fazla mesai yapmam.”

“Ben bir nakavt sanatçısıyım. Bu yüzden çok fazla hasar almıyorum. Tüm zararı veriyorum.”

“İnsanları hastanelere yatırdım. İnsanları sedyeye koydum. Benimle kavga ettiğinde, gittiğin zamanki kafan aynı değil.”

“Benimle kavga ettiğinde, bir ölüm fermanı imzalıyorsun.”

“Meydan okumaya hazırım. Uçan renklerle geçeceğim, ”diye ekledi Wilder.

Joshua’ya karşı mücadeleyi kazansaydı Wilder için çok farklı olabilirdi. Favori Wilder’dı, AJ bunu biliyordu.

Ne yazık ki Wilder için, Joshua görüşmelerden çekildiğinde kariyerinin yönü değişti. Tyson Fury ise tamamen farklı bir hikayeydi.

Wilder, sonunda onu rahatsız edecek bir Görüntüleme Başına Ödeme kararına zorlandı. Showtime PPV ile bir anlaşması vardı ve en iyi PPV rakibini bulması gerekiyordu.

Unutulmaktan dönerken geriye kalan tek seçenek Fury idi.

Pek çok kişi cesaretin Wilder’ı yendiğini söylüyor. Gerçek seçeneği beklemek ve Joshua-Povetkin galibiyle yapmaktansa, Fury ile bir kan davası başlatmayı seçti.

Dokuz ay içinde Wilder 40-0-1 oldu. On üç ay daha ileri sarın ve bu rekor 42-1-1’e düştü.

Bir üçlemeden sonra Wilder 42-2-1’di.

Wilder ringe tekrar döndüğünde çok önemli rakiplerle karşılaşacak o yüzden sedyelerin ve ölüm fermanlarının sözlükte kalıp kalmayacağını görmek ilginç olacak.