Anthony Yarde: Beterbiev'i 'Yakaladım' Gibiydim

Anthony Yarde, Artur Beterbiev ile yaptığı maçın sekizinci raundunda köşe takımının havlu atma kararını başlangıçta protesto etmiş olabilir, ancak dövüşten sonra bu durumu fazlasıyla takdir etti.

Yarde, ikinci dünya şampiyonluğu fırsatında, geçen Cumartesi gecesi Londra’daki Wembley Arena’da birleşik şampiyon Beterbiev’in dört hafif ağır siklet kemerinden üçünü cesurca almaya çalıştı, ancak başarılı olamadı. Baş antrenörü Tunde Ajayi liderliğindeki Yarde’nin köşesi, hakeme maçı durdurması için işaret verdi.

Yarde, BT Sport ile yaptığı bir röportajda havlu atma kararı hakkında “Tunde ve ekibim, beni önemsiyorlar ve beni seviyorlar, benim görmediğim bir şeyi görüyorlar,” dedi. “Aslan zihniyetine sahibim-savaşçı olayı… kalktığımda onun içinden geçiyorum. Her şeyimi vereceğim. Beni bir daha yakalarsa yakalar. Bütün bunlar kafamdan geçiyor.”

Yarde, 2019’daki bir önceki dünya şampiyonluğu maçında 11. rauntta Sergey Kovalev tarafından nakavt oldu.

Yarde’nin Beterbiev’e karşı performansı da, dayanıklı Rus’a karşı çeşitli zamanlarda rahatsız ettiği için geniş övgü topladı. Yarde, bir noktada Beterbiev’i zor duruma sokacağını hissetmişti.

Yarde, “Bir noktada, ‘Onu yakaladım’ gibiydim. Onu yakaladım gibiydim. Bir keresinde beni köşeye sıkıştırmıştı ve canımı yakan çok sayıda vuruş atıyordu. Ne olduğunu biliyorsun, devam et, devam et dedim. Ve sonra, evet, hareket ediyordum, aynı zamanda kendi adımımı atıyordum. Geçmiş deneyimlerimden ders çıkarmak. Ve sonra sanırım ona vurdum, sonra o da bana vurdu… Elini sağa sola savurduğu klipleri gördüm ve sonra beni yakaladı, ben de yere düştüm. Hakemin ‘iki, üç’ dediğini duydum ve ‘hemen kalkmana gerek yok’ dediğini hatırlıyorum, bu yüzden bekledim. Kalkmaya gittim, sallanmıyordum.”

Yarde, çabalarının karşılığında bir galibiyet alamamış olabilir, ancak 31 yaşındaki boksör, geliştiğine kesin olarak inanıyor.

Yarde, “Fark şu ki, Rusya’da Kovalev’e karşı pek çok şeyin farklı olduğunu hissettim,” dedi. “Bu dövüşle, olduğu gibi. Ben de o zamandan beri çok büyüdüm.”

“Ne dediğimi biliyorsun, tüm bu insanlar gibi, bunlardan birini alıyorlar… birini dövüyorlar ve bir kemer alıyorlar. Karın kasları olan bu saygısız Ruslarla savaşıyorum ve… bu şeylerden sadece biri bu boks, ”dedi Yarde. “Yine, boksta bazen Tanrı size en güçlü savaşçılara en zorlu savaşları verir.”

Yarde, “Kazanmak, dünyanın birleşik şampiyonluğu eve getirmek istedik” diye ekledi. “Bu boks. Dünyanın en zor sporudur.” Hala kampta aslanlar var.”