Porter: Ngannou'nun Yeterli Boks Tekniği Yoktu

Eski dünya şampiyonu Shawn Porter, geçtiğimiz ay Suudi Arabistan’da WBC kralı Tyson Fury’ye karşı hayatının mücadelesini veren usta MMA dövüşçüsü Francis Ngannou’nun profesyonel boksa çıkışından etkilendi.

Porter, Fury hakkında TMZ’ye “Düşük performans gösterdi” dedi. “Bu dövüşe hazırlıklı değildi.”

Ngannou, Fury’yi üçüncü rauntta düşürdü ve maçın tamamı boyunca oldukça rekabetçi bir hale getirdi.

Porter, Ngannou’nun cüssesi ve gücüyle ağır sikletlerde pek çok sorun yaratacağını görebiliyordu.

Porter, TMZ’ye şunları söyledi: “Ne yazık ki, Ngannou bir kez daha çok güçlü olduğunu, bu dövüşe hazır olduğunu gösterse de, aynı zamanda Tyson Fury’yi yenmek için yeterli raundu kazanmaya yetecek boks mekaniğine sahip olmadığını da gösterdi.”

“Tecrübe eksikliği ortaya çıktı, çünkü o turları kazanmak için esasen sıfır yaptığı rauntlar vardı. Eğer bir tempo bulabilirse, bazı ağır siklet dövüşçülerine sorun çıkaracak çünkü o orada savaşacak kadar büyük, bunu yapabilecek kadar güçlü olduğunu gösterdi. Orada dövüşüyorsun ve adam atletik. Yetenekleri var!”

37 yaşındaki Ngannou, boksa devam etmeyi ve aynı zamanda MMA kariyerine yeniden başlamayı planlıyor. Bu yılın başlarında Ngannou, MMA organizasyonu PFL ile uzun vadeli bir anlaşma imzaladı. 2024’te iki kez dövüşmeyi planlıyor. Muhtemelen biri MMA’da, diğeri boksta ancak PFL yetkilileri bile Ngannou için MMA’da çok az “büyük dövüş” seçeneği olduğunu kabul ediyor.